Sport-zajímavosti-zábava

Mafie a slavní mafiáni historie

Al Capone

AL CAPONE

Al Capone, vlastním jménem Alphonso Caponi, se narodil 17.1. 1899 v Brooklynu, kam v roce 1893 přišli jeho rodiče z Neapole. Byl čtvrtým z devíti dětí. Ve škole dokončil šest tříd a stal se členem gangu James Street Boys, vedeného Johnnym Torriem. Když se v baru porval s  gangsterem Francem Galluciem, utžil dvě rovnoběžné rány na levé tváři. Zbyly po nich tři palce dlouhé jizvy, z nichž později vznikla přezdívka Scareface.

V roce 1909 odešel Torrio do Chicaga. O deset let později, když už byl šéfem největšího tamního gangu a vedl rozsáhlé pašerácké podniky, poslal pro Capona. Ten se stal jeho tělesným strážcem a pobočníkem, podkopal jeho moc, a když Torrio v roce 1925 po atentátu na svou osobu uprchl do Itálie s třiceti milióny dolarů v kapse, nastoupil na jeho místo.  

V letech 1927-30 ovládal Caponuv gang město zcela neomezeně. Vznikaly skupiny civilní stráže (např. The Secret Six, jejíž šéf jako první označil Capona termínem Veřejný nepřítel č. 1), po krku mu šly i ostatní zločinecké bandy, které vymetl z města (např. North Side Mob nebo gang Des Plaines Rogera Touhy). Nikomu se však nepodařilo vyhodit ho ze sedla. Caponova kariéra náhle skončila až během jedné razie FBI. V roce 1929 byl odsouzen ve dvou menších případech. V prvním za napomáhaní vraždě, ve druhém za nedovolené držení zbraně. Tyto kauzy byly jen dalším důkazem, že usvědčit gangstera jeho kalibru bude obtížné. Během krátkých trestů, byl vyšetřován Federálním daňovým úřadem. Výsledkem bylo, že v říjnu 1931 byl odsouzen k jedenácti letům vězení za daňové úniky. Trest si odpykával v Atlantě a Alcatrazu. V roce 1939 byl propuštěn a převezen do nemocnice v Baltimore s progresivní paralýzou. Dožil ve svém sídle v Miami Beach na Floridě. Zemřel 25.1.1947.