Sport-zajímavosti-zábava

Kuriozity/vynálezy

"Dětské sedací vozíky" se 3 koly se vyráběly už na přelomu 19. a 20. stol. K hlavním důvodům, proč se záhy přestaly vyrábět, patřila především jejich nepraktičnost a do určité míry i nebezpečnost. Matka nevidí na dítě, dítě na matku, mluví na něj zezadu, pokud chce dítěti něco podat, upravit ho atd. musí obcházet celý kočár. Dítě je nechráněno, první "na ráně" při jakémkoliv, byť i náhodném, střetu s chodci. Dnes jsou tyto kočárky opět v módě, na praktické důvody se nehledí, hlavně že jsme "in".
Za stávajícího mrazivého počasí by jistě přišly vhod ostruhy do náledí vyráběné v Liberci za Rakouska-Uherska. Tyto ostruhy byly patentované. Šroubovaly se na přední svislou stěnu podpatku. Vlastní ostruha byla na čepu a sklopná: buď se klopila na podpatek a byla připravena k použití na náledí nebo se jednoduše překlopila dopředu do klenutí podrážky, kde nepřekážela. ostruhy.jpg (43564 bytes)
Přenosný hák na zavěšení oděvů na výletech do přírody začali vyrábět v Paříži v roce 1905. Hák byl ze silnějšího plechu, na jedné straně opatřen kuličkou na druhém hrotem. Ve střední části je k háku na otočném čepu přinýtován vrut do dřeva. Tímto vrutem se hák zašrouboval do stromu (kůlu, prkna atd.) kuličkou nahoru a dole se opřel hrotem o dřevo. Na hák se vešel svrchník nebo sako, deštník nebo slunečník i koubouk.

Ne, v názvu opravdu není chyba. I když jsme v naší historii šicích strojů nezmiňovali, takové stroje byly navrženy a vyráběny kolem roku 1885. Domácí “parostroj” byl ukryt v elegantní truhlici, která zároveň nahrazovala kamna. Tedy kus “nábytku” vzhledově trochu připomínající dnešní akumulační kamna. I když údajně byla spotřeba paliva malá a výkonnost velká, praktický provoz si dnes lze těžko představit. Kam odcházela použitá pára není z obrázku zřejmé. sici.jpg (32663 bytes)
1  
..  
8  
9  
10