Sport-zajímavosti-zábava

Kuriozity/vynálezy

Zemní a vodní tricykl, na kterém bylo možno jezdit na suchu i na vodě sestrojil koncem 19. století v Chicagu Americký vynálezce Thore J. Olsen. Pozoruhodné vozítko se skládlo ze dvou pevně spojených člunků, které byly opatřeny třemi koly. Stejná hřídel je pro pohyh na zemi i ve vodě. Oba člunky udržovaly tricykl nad hladinou, takže jezdec-plavec otáčel jen koly, jejichž loukotě byly opatřeny vesly. Na zemi byla práce tricyklu stejná, jako u obyčejných kol tohoto druhu a oba člunky se nacházely ve výši asi třiceti centimetrů nad zemí. Člunky tvořila plachtovina napuštěná dehtem, proto byly velmi lehké a celý stroj dobře ovladatelný. Pokud byl svah mírný, dařilo se velocipedistům bez problémů sjet ze souše přímo do vody. vodniTricykl.jpg (64842 bytes)
Mlátičku na koňský pohon uvedla v 19. století do prodeje francouzská firma Bertin & Fils v Montereau. Její princip spočíval v tom, že kůň chodil po pružné podlaze, která se pochybovala po točících se válcích. Tento pohyb uváděl různými převody do chodu mlátičku samotnou. Takto byla schopna zpracovat až 2 hl zrní za hodinu. Na horní plošinu se vkládalo obilí, zrno se sypalo do pytlů, vymlácená sláma padala po skluzu před mlátičku. mlaticka.jpg (31395 bytes)
Složité zařízení na obrázku je myčka nádobí z roku 1899. Elektromotor a první část složeného řemenového pohonu je pod podlahou. Na podlaze je vypínač a vlastní myčka. Ta je tvořena žlabem na vodu, kartáče a talíře. Řemenový pohon otáčel spirálovými kartáči, které myly talíře, otáčely jimi a zároveň je posouvaly do levé části vany, kde se mohly umyté talíře odebírat. Voda nebyla přímo připojena, musela se odebírat ze zásobníku teplé vody. Myčka také nebyla napojena na odpad, špinavá voda se vypouštěla do vědra. mycka.jpg (32678 bytes)
Na uvedeném obrázku není modernizovaný trojský kůň, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale parní kůň. A důvod tohoto návrhu z roku 1876? Měl řešit údajnou neblahou situaci na našich ulicích a silnicích způsobenou nezvyklým vzhledem a pohybem parního vozu, kdy "koně se plaší, psi se sbíhají, …děti z nenadálého úleku onemocní a ženy slabšího ducha omdlévají."

Anglický záchranný hasičský koš z roku 1898. Jeho konstrukce i způsob zavěšení jistě nezapře svůj původ v v koši, který byl v té době používán pro balonové létání. Jeho údajná přednost byla v tom, že kromě lidské osádky se do něho při záchraně vešly také některé nezbytné věci.

1  
..  
7  
8  
9  
10