Sport-zajímavosti-zábava

Kuriozity/vynálezy

Na obrázku je skládací židle obvyklé konstrukce, kterou lze leckde vidět. Rozdíl je v tom, že tuto židli lze rozložit pouze po vhození příslušné mince. Teprve potom je umožněno sezení. Tato židle se objevila v Monte Carlu v roce 1901.
Na obrázku je parní vynález Kanaďana Jamese F. Coniffa  z roku 1889. Je to jeden z nápadů pro využití parních strojů. Kromě klasické parní lokomotivy a parních automobilů, zkoušelo se i toto použití. To však bylo velmi omezené, předpokládalo tuhou a dlouhou zimu. Takové však bývaly málokde.
Místo běžně známého záchranného kruhu navrhl a v italském Janově vyzkoušel roku 1893 lodní kapitán Cesare Ingaramo záchrannou kouli. Tato koule měla průměr asi 12 cm a byla zavěšena na provaze, takže se s ní nechalo vrhat podobně jako např. dnes s kladivem při atletických závodech. Záchranný princip byl v tom, že koule byla tvořena dvěma polokoulemi s dírkami. Když koule dopadla na mořskou hladinu, dírkami se dovnitř dostala voda a ta reagovala s práškovou kyselinou vinnou a dvojuhličitanem sodným. Uvnitř se začal vyvíjet oxid uhličitý. Jeho rozpínavostí se rozestoupily obě polokoule a začal se kaučukový nafukovat vak, který dostával podobu věnce, kterého se tonoucí mohl přidržet.

Rozluskovač byl velice výkonný kuchyňský strojek z roku 1894. Využíval se k otevírání lusků, nejen v každé větší domácnosti, ale i v hotelích, restauracích apod.

Naše obvyklé konvice na čaj a kávu mívají ten nedostatek, že z nich při nalévání spadávají pokličky. Proto je některé opatrné hospodyňky používají bez pokliček, ale tím zase utrpí kvalita obsahu.

Z tohoto důvodu, byla pneumatická konvice velmi výhodná.  Při nalévání ji hospodyňky vůbec nemusely naklánět. Další její velkou výhodou bylo i to, že dalo, pomocí narýhované stupnice na víku, určit množství vytlačené tekutiny. Ostatně, na pneumatické vyprazdňování se dala předělat téměř každá konvice. Plechová víka do konvic zhotovoval v roce 1893 pražský klempíř František Klempera, který vždy i ochotně a odborně poradil.

Nepřipomíná tato konvice ty dnešní „pumpovací“ termosky, které si bereme na cesty nebo zájezdy?

1  
..  
6  
7  
8  
9  
10