Sport-zajímavosti-zábava

Kuriozity/vynálezy

Mnohý dnešní turista vybavený malým a lehoučkým fotoaparátem si ani neumí představit, jak obtížní bylo pořídit si fotografie z výletu na konci 19. století. Fotoaparáty byly velké, těžké a neskladné. A tak není divu, že kdosi vymyslel a zkonstruoval pro turisty, kteří si chtěli cestovní zážitky uchovat, "fotografickou" tříkolku. Na ní se mohlo pohodlně cestovat a i upevnit objemný fotoaparát. Tříkolka zároveň sloužila jako stativ.

 

Přestože vývoj fotografické techniky byl na konci 19. stol. ještě v plenkách, mnozí již již hledali netradiční způsoby fotografování. Mezi takové netradiční fotopřístroje patřil i tzv. Engelbertův fotorevolver. Měl tvar coltu a také se tak s ním "střílelo od boku". Výhodou byla pohotovost, nevýhodou pouze malé obrázky (pochopitelně černobílé). Skleněné destičky - na které se tehdy fotografovalo - byly naskládány v horní části "bubínku" a po expozici se posouvaly dolů, do jeho spodní části.

 

Mladí návštěvníci těchto stránek netuší, co je, nebo spíše býval uhlák. Bývala to hranatá nebo kulatá nádoba na nošení a uschování uhlí v bytech (místnostech) poblíž kamen, ve kterých se uhlím topilo. Uhláky bývaly různého provedení, od jednoduchých až po bohatě zdobené. Nicméně ve všech se uhlí muselo nosit do bytů ručně a ručně z něho přikládat. kromě fyzické kondice a časové náročnosti všechny měly tu nevýhodu, že od suchého uhlí a mouru se všude prášilo.

Na přelomu 19. a 20. stol. mohl mít každý v domě vlastní plynárnu. Vyrobený plyn sloužil k osvětlení. Provoz vlastní plynárny byl údajně levnější než svícení petrolejem, třikrát levnější než  acetylen dokonce šestkrát levnější než elektrické osvětlení. Dnes by taková plynárna zřejmě neuspěla. Jednak vzhledem k bezpečnostním předpisům a jednak k cenám zemního plynu a elektřiny, které si v dnešním kapitalizmu konkurují čtyřikrát do roka.

Na přelomu 19. a 20. stol. se začaly objevovat jednotné dřevěné veřejné záchodky. Jen v Praze jich bylo deset. Měly oddělení pro pány a pro dámy. Každé oddělení mělo 1 kabinu I. třídy a 2 kabiny II. třídy. Kabiny byly větrány a vytápěny teplým vzduchem. V kabinách I. třídy bylo i zrcadlo, umývadlo s mýdlem, ručníky, kartáče, hřebeny atd. Poplatek za kabinu I. třídy byl 4 krejcary, za II. třídu 2 krejcary. Za zvláštní příplatek bylo možno si také nechat vyčistit šaty a boty.

1  
2  
3  
4  
5  
6  
..  
10