Sport-zajímavosti-zábava

Kuriozity/vynálezy

Mořská nemoc provázela některé jedince odedávna. Suchozemci ji většinou neznají. Mají zato zase potíže při jízdě autobusem nebo automobilem. U obojího lze odstraňovat či léčit buď příčiny nebo následky. Odstranit samu příčinu mořské nemoci se vynálezci snažili již v 19. stol. Jedno z řešení je na obrázku. Myšlenka je velmi jednoduchá: veškeré prostory pro cestující umístit do válcovité konstrukce otočné (výkyvné) kolem podélné osy. S praktickým využitím tohoto nápadu už to bylo horší. Možná i proto, že léčba několika jedinců přijde levněji nebo se dokonce na ní nechá i vydělat.

 

Jistě všichni známe prodejní automaty na nápoje. Pokud si však myslíme, že jsou výtvorem poslední doby, značně se mýlíme. Existovaly už v 19. stol., ten na obrázku pochází z roku 1893. Už tehdy byly tyto automaty pro různé druhy nápojů. Tento byl určen pro nápoj pro děti. Proti těm dnešním měl několik výhod: nepotřeboval napojení na přívod vody ani nepotřeboval zdroj elektrického proudu. Pracoval pouze na mechanickém principu. Pro dnešní výrobce něco neuvěřitelného.

 

Různých návodů, jak správně uvařit vejce, aby mělo správnou tvrdost, je spousta. Také různých přístrojů, "zaručujících" správné uvaření vajec, již bylo  vymyšleno mnoho.  Jedním z nich je vařič na následujícím obrázku z roku 1893. Veškeré tajemství úspěchu spočívalo ve správném poměru líhu a vody. Jedinou nevýhodou zřejmě bylo, že tento poměr zůstával skutečně tajemstvím.

 

Využití energie větru není žádnou novinkou. Pouze to nebyla taková monstra hyzdící krajinu a obtěžující obyvatele hlukem, jak se to stává dnes. Příklad je vidět na obrázku z 90. let 19. stol. To bylo v době, kdy využití elektrické energie bylo ještě v plenkách. Proto se tehdy energie větru ještě nepřeváděla na energii elektrickou, ale využívala se přímo energie mechanická. Samočinně se natáčející větrné kolo otáčelo svislým hřídelem zvedeným do budovy, kde se pomocí kuželového soukolí otáčel tzv. transmisní hřídel. To byl hřídel, na kterém byly upevněny řemenice pro pohon všech strojů v budově (např. vlevo  dole je řezačka na tzv. řezanku, vpravo šrotovník na šrot). Co však dělal dělal zemědělec, když vítr nefoukal a hospodářská zvířata měla hlad?

 

Také kolečkové brusle, které dnes zažívají svůj velký boom, nejsou ničím novým. Jejich předchůdci z roku 1870 všal vypadaly přece poněkud jinak. Byla to poměrně velká připínací kolečka, sahající až do půli lýtek. Na každé noze bylo pouze jedno takové kolečko.  Dámská kolečka měla navíc bezpečnostní síťku, aby se sukně nezamotala do kola. I tak musely být sukně - na tehdejší dobu - poněkud zkrácené.

 

1  
2  
3  
4  
5  
..  
10