Sport-zajímavosti-zábava

Kuriozity/vynálezy

V roce 1894 se objevila v prodeji podpěrka pera nebo tužky při psaní. Nasazovala se na pero a měla zabránit křečím při dlouhém psaní. Přes svoji kurióznost by se možná hodila i dnes. Možná že namítnete proč, když dnes se už většinou píše na stroji nebo na počítači. Možná, že by přišla vhod právě proto. Nejsme zvyklí psát delší texty v ruce a o to je potom psaní namahavější.

 

I moderní notebook měl svého předchůdce. Kapesní psací stroj na obrázku sloužil k psaní dopisů jako psací stroj na cestách. zcela prý nahradil ruční psaní a byl stejně rychlý. Psaní se provádělo tak, že se strojkem opatřeným válci pojíždělo po papíru a po písmenkách psalo otáčením kotouče a přitlačením příslušného písmene na papír. Uvedený psací stroj je z roku 1891.

 

Možná jste si všimli v různých obchodech "nepostradatelného" držáku, který se připevní na kuchyňské nádobí a má chránit před popálením. Prodávají se pod různými názvy, mají však jedno společné: nic nového pod sluncem. podobné "nepostradatelné" držáky se vyráběly už více než před 100 lety. Ten na obrázku jer z roku 1903. Pokud si budete kupovat nový, nespalte se!

 

Pod tímto nezvyklým českým slovem se skrýval přístroj do kuchyní hospodyněk v roce 1907. Měl zaručit výrobu kvalitní majonézy. Do nálevky vlevo se nalil olej a kohoutkem dole se regulovalo jeho odkapávání do žloutků v míse. Přitom se lehce otáčelo klikou uprostřed, až se majonéza utřela. Celá tato "mechanizovaná" procedura trvala 15 minut.

 

Na přelomu 19. a 20. stol. nabízela jedna vídeňská firma trubku zn. "Trombino". Její zvláštností bylo to, že na ni mohl hrát každý bez studia a znalosti not. Bylo to umožněno vložením notových pásků. Podle druhu pásků bylo možno hrát skladby. Celkem bylo takto "naprogramováno" více než 800 hudebních kusů.

 

1  
2  
3  
..  
10