Sport-zajímavosti-zábava

Fascinující stavby

Výšková budova Petronas Tower

Druhá nejvyšší budova na světě - Petronas Tower - se nalézá v Malajsii v hlavním městě Kuala Lumpur, ve kterém se setkává mnoho kultur. Jedná se o dvě věže o výšce 451,9 m. Každá věž má 88 poschodí a je zde přes 1 700 000 čtverečních metrů prostoru pro různá zařízení obchodního, ubytovacího i zábavního charakteru. Ve 41. a 42. patře je most, který obě věže propojuje. Tento most je 58,4 m dlouhý a má podlahu ve výšce 170 m nad zemí. V každé věži je 29 dvoupatrových výtahů a 10 eskalátorů. Na úrovni spojovacího mostu je třeba přestoupit.
Fasádu tvoří střídající se horizontální pásy skla a ocelových panelů. Okna jsou vyrobena z vrstveného bezpečnostního skla. Toto řešení je zvoleno z důvodu bezpečnosti i jako ochrana proti hluku a jsou i vkusně řešená architektonicky. V budově je celkem 56 000 čtverečních metrů skleněných oken. Součástí externí glazury v mrakodrapech je fólie PVB, která absorbuje ultrafialové záření. Na obklady interiérových obvodových stěn je užito dřevo. Jádro budovy je z předpjatého betonu.

Architektem stavby je Cesar Pelli. Tvar věží je založen na islámské geometrii, půdorys je osmicípá hvězda, do níž je vloženo osm půlkruhů, aby stavba měla šestnáctistranný tvar. Dvě věže mají navozovat představu brány a tento dojem mají zvyšovat dva válce těsně u věží. Stavba byla dokončena v roce 1997 a sídlí v ní ropná společnost Petronas, podle které je dvojice věží pojmenována.